ورود ثبت نام
خوراک

حافظی، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با «تابناک» مطرح کرد:

دولت هم ورود درخوری به ماجرای آلودگی هوا ندارد که اگر می‌داشت، در امثال طرح تعویض خودروهای فرسوده شاهد کاهش هشتاد درصدی تعویض این خودروها در سال گذشته نمی‌بودیم.

به گزارش «تابناک»، در شرایطی که آلودگی هوا به مدد وارونگی جوی نفس شهروندان تهرانی و هموطنان ساکن چند کلان شهر دیگر کشور را به شماره انداخته، تدبیر مسئولان تنها به طرح زوج و فرد خودروها از در منازل و تعطیلی برخی مقاطع تحصیلی خلاصه شده و هیچ خبری از اجرای طرح‌های موثر برای خلاصی از وضع موجود نیست.

به این بهانه به سراغ دکتر رحمت‌الله حافظی، از اعضای شورای شهر تهران رفتیم و با او در این باره به گفت‌وگو نشستیم و پرسیدیم مگر آلودگی هوا مقوله‌ای صرفا متکی به مردم است که مسئولان دست روی دست گذاشته و با بحرانی شدن شرایط، تنها اعمال محدودیت برای مردم را در دستور کار قرار می‌دهند؟

حافظی با اشاره به اینکه «قطعا آلودگی هوا مساله‌ای ملی است»، به نقش قوای مجریه، مقننه و قضائیه در مقابله با آن اشاره کرد و گفت: به هیچ عنوان قابل قبول نیست که سوختی با کیفیت نازل در اختیار مردم و صنایع قرار گیرد و بعد با بروز آلودگی هوا، مردم را تحت فشار قرار دهیم. مگر می‌شود از یک سو با فرارسیدن فصل سرما در صنایع بزرگ و پالایشگاه‌های اطراف تهران مازوت بسوزانیم و از سوی دیگر برای خودروسازان فرش قرمز پهن کرده و به استقبال ایشان برویم و بعد زمانی که هوا آلوده شد، نه به کیفیت سوخت توجه کنیم و نه خودروسازان را مقصر بدانیم و با طرح زوج و فرد از در منازل، مردم را در تنگنا قرار دهیم؟ به نظر ما اگر در این موارد حمل و نقل عمومی را رایگان اعلام کرده و هزینه آن را از خودروسازان بگیریم، کمترین کاری است که در حق مردم انجام داده‌ایم.

وی افزود: وقتی از یک سو می‌شنویم که برچسب معاینه فنی خرید و فروش می‌شود و از سوی دیگر با خبر رسمی وزارت بهداشت مواجه می‌شویم که طی یک سال گذشته، 2724 فوت منتسب به آلودگی هوا رقم خورده است، یعنی با قتل شبه عمدی مواجه هستیم که می‌بایست دستگاه قضا در آن ورود کند اما این اتفاق رخ نمی‌دهد. این در حالی است که دولت هم ورود درخوری به ماجرا نداشته که اگر می‌داشت، در امثال طرح تعویض خودروهای فرسوده شاهد کاهش هشتاد درصدی تعویض این خودروها در سال گذشته نمی‌بودیم؛ بماند که تسهیلات اختصاص داده شده به این امر به حدی ناچیز است که عملا تعویض خودرو فرسوده با خودرو استاندارد رقم نمی‌خورد.

حافظی در ادامه با اعتراض به اقدام نمایندگان مجلس در خصوص مقابله با آلودگی هوا، گفت: اگر بدانیم که مردم نقشی در کیفیت سوخت مصرفی ندارند و تسهیلات مورد نیاز برای خرید خودرو استاندارد را هم دریافت نمی‌کنند، آن موقع نقش قوانین مطرح می‌شود و به یاد خواهیم آورد که نمایندگان مجلس معاینه فنی خودرو ها را از دو سال یکبار به 5 سال یکبار افزایش داده‌اند چراکه معتقد بودند تعداد این مراکز کافی نیست و استانداردِ به روز و کارآمدی در آن مراکز اعمال نمی‌شود؛ یعنی به جای آنکه دولت و شهرداری‌ها را موظف به تاسیس مراکز بیشتر کرده و به دنبال ارتقای استاندارد اعمالی در این مراکز باشند، صورت مساله را پاک کرده‌اند و حاصلش همین آلودگی هوایی است که می‌بینید.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به گزارش چند سال پیش بانک جهانی مبنی خسارت هشت میلیارد دلاری دولت ایران از آلودگی هوا در آن سال (2006) به عدم همکاری دولت برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی در دو سه سال اخیر اشاره کرد و راهکار عبور از معضل آلودگی هوا را در تعامل بین مسئولان و نهادهای مختلف خواند و گفت: از یک سو باید دولت زیرساخت‌ها را تقویت کند و با توسعه خدماتی مانند دولت الکترونیک و تلاش برای تثبیت نرخ ها در سطح شهر، مانع شکل گیری سفرهای زائی شهری شود و در این مسیر قوه مقننه نیز با رفع خلا های قانونی به یاری آمده و صدا و سیما نیز تلاش کند با فرهنگ سازی و آموزش، مشارکت مردمی را جلب کند تا راننده خودروی آلاینده با اعتراض مردم به دنبال رفع نقص وسیله نقلیه خود برود نه اینکه همه از کنار هم بی تفاوت عبور کنیم.

حافظی در ادامه نقش شهرداری را نیز در این زمینه موثر ارزیابی کرد و با تاکید بر تلاش شورای شهر برای برنامه محور کردن اقدامات شهرداری تهران گفت: از یک سو تاکید داریم که تمامی پروژه‌های شهری می‌بایست پیوست سلامت داشته باشند؛ چیزی که اکنون وجود ندارد. ما اعتقاد داریم جایگاه شورا سیاست گذاری، ‌برنامه ریزی است و شهردار و شهرداری مجری است. یعنی شورا نظارت می‌کند و شهرداری باید پاسخگو باشد نه اینکه با طرح مسائلی مانند دو طبقه کردن بزرگ‌راه‌ها از توسعه حمل و نقل عمومی غافل شده و ظرفیت مترو از 50 کیلومتر در سال به بیست و دو سه کیلومتر در سال محدود شود.

وی با تاکید بر اینکه شورا با این نگاه به برنامه پنج ساله دوم شهرداری می‌نگرد، گفت: به شهرداری تکلیف کرده‌ایم که پس از تدوین برنامه عملیاتی، از ابتدای سال بعد آن را روی یک زیرساخت الکترونیک قرار دهد تا مدیران سطوح بالاتر، داشبوردی از این عملیات را داشته باشند و بدانند کدام برنامه در چه مرحله‌ای است؛ یعنی بودجه ریزی عملیاتی که در آن اگر کاری تعریف شد و محقق نشد، بودجه آن هم متوقف خواهد شد. با این نگاه هم باید به دنبال مطالبات معوق مانده شهرداری از دولت باشیم تا بتوان 2000 دستگاه اتوبوس غیر استانداردی که در حال تردد در شهر است را متوقف کرد و هم بتوان انرژی شهرداری را به جای صرف شدن در طرح‌هایی که تشویق مردم به استفاده از وسایل نقلیه است، به حمل و نقل عمومی و توسعه آن سوق داد.