ورود ثبت نام
خوراک
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه با اجرای طرح زوج و فرد کردن خودروها تا پایان سال مخالفیم، گفت:در صورت اجرای این طرح هزینه حمل و نقل عمومی باید رایگان شود و وزارت صنعت و خودروسازها هزینه‌های آن را بپردازند.

به گزارش تسنیم، رحمت‌الله حافظی درباره نظر اعضای شورای شهر تهران درباره طرح زوج و فرد کردن خودروها از در منازل، اظهار داشت: اجرای این طرح تا پایان سال پایمال کردن حقوق مردم است؛‌ شهروندان عوارض سالانه خود را پرداخت کرده‌‌ و همه حقوقی که تکلیف کرده‌‌ایم را پذیرفته‌اند، حال با این کار آنها را از استفاده از خودروهایشان منع می‌کنیم.

وی ادامه داد: اگر قرار است در روزهای آلوده سال این طرح به اجرا درآید باید استفاده از حمل و نقل عمومی را برای شهروندان رایگان کنیم تا هزینه آن را سازندگان خودرو و وزارت صنعت تأمین کنند. چراکه بین 70 تا 88 درصد آلودگی هوا ناشی از خودروها و موتور سیکلت‌هاست و قطعاً باید عوارض ناشی از انجام این اقدامات را تا زمانی که استانداردهای لازم را روی وسایل تولیدی خود اعمال کنند، بپذیرند.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: روز گذشته مهدی چمران عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر از چند تن از اعضای حاضر در شورا درباره این موضوع نظرخواهی کرد و علاوه بر بنده آنها نیز با اجرای آن مخالفت کردند.

وی با تأکید بر اینکه اجرای طرح زوج و فرد کردن خودروها تا پایان سال پایمال کردن حقوق شهروندان است، گفت: ممکن است در شرایط اضطراری چاره‌ای جز اجرای این طرح یا تعطیلی نباشد اما باید به فکر راهکار حل ریشه‌‌ای این موضوع بود.

حافظی با بیان اینکه آلودگی هوا مجموعه‌ای از یکسری مشکلات است، تصریح کرد: در حال حاضر 50 درصد از ظرفیت ناوگان اتوبوسرانی مورد استفاده است چراکه تکالیف قانونی که مجلس به عهده دولت گذاشته است عملی نشده، در حوزه مترو نیز چنین مشکلی وجود دارد و در همین راستا شهرداری 5 هزا رمیلیارد تومان بر اساس مصوبات مجلس شورای اسلامی از دولت طلب دارد.

وی افزود: اگر این اعتبارات پرداخت شود قطعا ناوگان حمل و نقل عمومی توسعه پیدا خواهد کرد؛ در حال حاضر ظرفیت توسعه مترو حدود 20 کیلومتر در سال است در حالی که ظرفیت واقعی حدود 50 کیلومتر در سال است.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در پاسخ به اینکه آیا ظرفیت کنونی حمل و نقل عمومی شهر تهران پاسخگوی نیاز شهروندان در ایام اجرای زوج و فرد کردن خودروها است؟ اظهار داشت: قطعا اینطور نیست و تعطیل کردن مدارس و ادارات نیز خسارت‌های اقتصادی بر جا می‌گذارد بنابراین باید به فکر اجرای کارهایی بود که به صورت ریشه‌ای آلودگی هوا را کم کند.

وی ادامه داد: تبدیل موتورسیکلت‌ها به موتورهای برقی با توجه به اینکه هر یک از آنها معادل 8 خودرو آلودگی تولید می‌کنند، تبدیل خودروهای سواری به خودروهایی با ظرفیت کمتر و برقی و رایگان کردن ورود به محدوده طرح برای دارندگان این دسته از خودروها و همچنین تغییر سوخت نیروگاه‌هایی که از مازوت استفاده می‌کنند از جمله راهکارهایی است که در دراز مدت به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند.

حافظی با اشاره به اینکه بر اساس گزارش وزارت بهداشت طی سال گذشته 1 هزار و 722 نفر مرگ منتصب به آلودگی هوا داشته‌ایم یعنی حدود 227 نفر در ماه فوت می‌کنند و 4500 نفر در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند،‌خاطرنشان کرد: اگر دولت اعتقاد دارد آلودگی هوا یک مشکل حاکمیتی است، سلامت مردم را تهدید می‌کند و باید به آن ورود پیداکرده و تسهیلات لازم را فراهم کند.
به روز شده: : ۱۳۹۲/۱۰/۱۵ ۱۱:۵۳